Sunday, March 13, 2016

Quantitative Aptitude Test - 4

Shared by:
Suji
Q.1-5. Study the following graph carefully and give the answer:


Q.1. What is the respective ratio between number of tickets sold in auditorium B of drama P to auditorium B in drama Q?
[1] 2:3
[2] 3:4
[3] 1:2
[4] 3:5
[5] 4:5


Q.2. What is the difference between no. of sold tickets of Auditorium A to auditorium B?

[1] 180
[2] 170
[3] 150
[4] 160
[5] 140


Q.3. What is the average number of sold tickets of drama T and drama S in auditorium B?

[1] 360
[2] 320
[3] 300
[4] 340
[5] 350


Q.4. What is the total No. of sold tickets of drama Q and Drama R together in auditorium A&B both?

[1] 1050
[2] 1200
[3] 1250
[4] 1350
[5] 1300


Q.5. What is % of total No. of sold tickets in auditorium A of drama T to total No. of sold tickets in auditorium A of drama P?

[1] 220
[2] 200
[3] 210
[4] 190
[5] 180


Shared by:
Ganesh Pawar
1. 16, 40, 100, 250, 630

1) 630
2) 100
3) 250
4) 40
5) 16

16 * 5/2 = 40
40 * 5/2 = 250
250 * 5/2 = 625 not equal to 630

2. 21, 48, 162, 969, 7748

1) 7748
2) 21
3) 969
4) 48
5) 162

The series is:
21 × 2 – 1 = 41 not equal to 48
41 × 4 – 2 = 162
162 × 6 – 3 = 969
969 × 8 – 4 = 7748
Hence, there should 41 in place of 48.

3. 118, 239, 96, 264, 68, 293

1) 293
2) 264
3) 96
4) 68
5) 239

The series is:
118 + (11)^2 = 239
239 – (12)^2 = 95 not equal to 96
95 + (13)^2 = 264
264 – (14)^2 = 68
68 + (15)^2 = 293
Hence there should be 95 in place of 96.

4. 128, 320, 1120, 5040, 27720, 180190

1) 27720
2) 5040
3) 320
4) 1120
5) 180190

The series is
128 * 5/2 = 320
320 * 7/2 = 1120
1120 * 9/2 = 5040
5040 * 11/2 = 27720
27720 * 13/2 = 180180 not equal to 180190

No comments:

Post a Comment